BURSA BAROSU

BASIN AÇIKLAMASI - 29.11.2018 - ALADAĞ’IN ALEVLERİ HALA YÜREKLERİMİZİ DAĞLIYOR (29.11.2018)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle
BASIN AÇIKLAMASI
29 Kasım 2018

ALADAĞ’IN ALEVLERİ HALA YÜREKLERİMİZİ DAĞLIYOR


Adana’nın Aladağ İlçesi’nde, Süleymancı Tarikatı’na ait yurtta 2 yıl önce bugün (29 Kasım 2016) 10'u öğrenci, 1'i yurt müdürünün kızı, 1'i eğitmen 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının alevleri hala yüreklerimizi dağlıyor.

Bursa Barosu ve diğer baroların katılma talebinin kabul edildiği yargılama sürecinde, değişen mahkeme heyetinin, baroların “katılan” sıfatını kaldırdığı davadaki son durumu hatırlatacak olursak;

Yangında kızı ölen yurt müdürü Cumali Genç, Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı İsmail Uğur ile dernek yöneticileri Ramazan Keleş, Ramazan Dede, Mustafa Öztaş, Mahir Kılınç ve yurt çalışanı Mahmut Deniz hakkında 15'er yıl hapis cezası istemiyle açılan ve Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu tek bir sanık kalmadı. Yurt binası da yıkıldı.

Bu sonuçla birlikte, ortaokul öğrencisi kız çocuklarının birbirlerine sarılmış halde yanarak öldüklerini biliyor olmak, vahim olayın ardından Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmalar sırasında annelerin “adalet istiyoruz” diyen haykırışlarını duymuş olmak içimizi dağlıyor.

Aladağ yangınından sonra yaptığımız her basın açıklamasında ifade ettiğimiz gibi, yanarak ölen çocuklarımızın katili, sosyal devlet anlayışından uzaklaşarak, kırsal kesimin biçare evlatlarını tarikatların kucağına iten kamu görevlileri ve onlara emir veren siyasi otoritedir. Denetlenmeyen, hatta uyduruk denetimlerle günü kurtaran yurt yöneticileri de bu cinayetin suç ortağıdır.

Bugün Türkiye’nin birçok yerinde denetimden uzak, fiziki yeterliliği bulunmayan, teknik ve sağlık kurallarına aykırı bir şekilde faaliyet gösteren yüzlerce vakıf ve cemaat yurdu bulunmaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişimi de çok net bir şekilde göstermiştir ki tarikatlar, devletin ortağı, partneri, yancısı olamazlar, olmamalılar. Hele ki eğitim söz konusu ise sosyal devlet anlayışı harfiyen uygulanıp, parasız eğitim ve öğrenciler için barınma olanakları yaratılmalıdır.

Bursa Barosu olarak; Çocuklarımızın eğitim, barınma ve güvenliklerinin tarikatlara, cemaatlere ve bunların üzerinden kazanç sağlayan kişi ve kurumlara devredilmesini kabul etmiyoruz. Aladağ Yurt Yangını davasının tüm sorumlularının cezalandırılması sağlanıncaya kadar sürecin ve davanın takipçisi olmaya devam edeceğimizi, faciayı unutturmayacağımızı bir kez daha duyuruyoruz.

Facianın ikinci yıldönümünde, hayatını kaybeden çocuklarımızı hüzünle anıyor; Sosyal devletin varlığını, özellikle eğitim ve sağlık alanında herkesin hissedeceği bir Türkiye diliyoruz.


Bursa Barosu Yönetim Kurulu 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23