BURSA BAROSU

BASIN AÇIKLAMASI - 26.12.2018 - SAVAŞ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR (26.12.2018)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle
“SAVAŞ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR”

BASINA ve KAMUOYUNA

26.12.2018

 

2018 yılı Ocak ayında TTB Merkez Konseyi tarafından, Türkiye’nin gerçekleştirdiği bir sınır ötesi operasyonuna karşı; “Savaş, doğada ve insanda tahribat yapan, toplumsal yaşamı tehdit eden, insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunudur”, cümlesi ile başlayan ve “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” cümlesi ile biten bir açıklama yayımlanmıştır. Bu açıklama üzerine hükümet yetkilileri, TTB Merkez Konseyi’ne karşı da savaş ilan etmiş, bir süre sonra konsey üyeleri, bir bir evlerinden gözaltına alınmış, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır. Sonrasında haklarında dava açılmıştır.

7 Temmuz 2003 tarihinde Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’ne bazı çekinceler koyarak imzalamış ve sözleşme yürürlüğe girmiştir. Bu sözleşmenin 20. Maddesi; “Her türlü savaş propagandası, hukuk tarafından yasaklanır” hükmünü ihtiva etmektedir.

Darbe girişimi bahane edilerek; muhalif tüm kesimlerin itirazlarına karşı, polisi ve yargıyı harekete geçirerek fikir özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik bu ve benzeri girişimleri kabul etmiyoruz. Devlet, yukarıda atıfta bulunulan ve Anayasa’nın 90.maddesine göre bağlayıcı olan uluslararası sözleşme hükümlerinin gereğini yerine getirmelidir. Farklı fikirleri cezalandırmak yerine, şiddet içermeyen ya da şiddet çağrısı içermeyen tüm fikirlerin özgürce dile getirilmesini teşvik etmeli ve korumalıdır.

Biz aşağıda imzası bulunan baro başkanları olarak;

Yukarıda atıfta bulunduğumuz sözleşme ve AİHM kriterlerine göre TTB Merkez Konseyine karşı açılan davayı, fikir özgürlüğüne karşı açılan bir dava olarak kabul ediyor ve kabul edilemez buluyoruz. TTB Üyelerinin hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep ediyor, duruşma günü TTB’nin yanında olacağımızı, kamuoyuna duyuruyoruz.

Saygılarımızla

 

Adana Barosu Başkanı Av. Veli Küçük

Ankara Barosu Başkanı Av. R. Erinç Sağkan

Antalya Barosu Başkanı Av. Polat Balkan

Batman Barosu Başkanı Av. Abdülhamit Çakan

Bingöl Barosu Başkanı Av. Hanifi Budancamanak

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Cihan Aydın

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz

Muş Barosu Başkanı Av. Abdülbaki Çelebi

Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Abdullah Öncel

Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi

Tunceli Barosu Başkanı Av. Kenan Çetin

Van Barosu Başkanı Av. Zülküf Uçar

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23