BASIN AÇIKLAMASI: 7 ARALIK 2009 (07.12.2009)


Bu Haberi

Bu Haberi

Tweetle


 

 

BASIN AÇIKLAMASI

7 Aralık 2009

Değerli basın mensupları;

Bugün sizleri davet etmemizin nedeni, Bursamızın şiddetle ihtiyacı olan, kentin merkezinde, görkemli, işlevsel, modern ve uzun yıllar hizmet verecek adliye binasıyla ilgili yeni bir haber veremeyecek oluşumuz!

Evet, yeni bir haber yok…

Ancak Bursalıların, bu konuyu “oldu bitti”ye getirmeye, adliyeyi kentin dışına çıkararak seçmenine şirin görünmeye çalışan, bu çabalarıyla hukuka bakış açılarını da net bir şekilde ortaya koyan siyasetçilere karşı artarak süren kızgınlığı var…

Demokratik ülkelerde adliyelerin kentlerin tam da göbeğinde, adalet için, hak için, özgürlük için, demokrasi için yapıldığını söyledik.

Adliye saraylarının bir yerlerin gelişmesi ya da birilerine gelir sağlanması için yapılamayacağını ifade ettik.

Hele varoşlarda, kentsel dönüşüm aracı olarak görülemeyeceğini defalarca haykırdık.

Yıldırım ilçemizin gelişmesinin adliye binasıyla değil, hem yerel hem de uluslararası sermayeye ait alışveriş merkezleriyle, otellerle ve diğer sosyal tesislerle sağlanabileceğini belirttik; bu tip yapılaşmaların neden hep Osmangazi’ye yapıldığını, bunlara çok rahatça yer bulunabilirken neden adliyeye kent merkezinde yer bulunamadığını sorduk.

Adliye sarayı yerinin belirlenmesinde sivil toplum ve halkın söz hakkının olmamasının demokrasi bunalımının açık göstergesi olduğunu vurguladık.

Adalete ilişkin her şeyin tüm Bursalıların ilgi alanında olduğunu, tek kişinin bu konuda belirleyici olamayacağını, üstelik o kişinin çağrısı üzerine “çarşı”da halkın arasında dile getirdik.

Adaleti gözlerden kaçırmayın, adalete gönlünüzde ve kentinizin en güzel yerinde yer açın dedik.

Sustular, susmaya devam ediyorlar…

Yeni adliye binasını, sessiz sedasız Yıldırım ilçesinin en ücra köşesine kondurmayı düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Çünkü bu ülkede hak arayan, adalet hizmetine en hızlı ulaşmayı isteyen vatandaşlar adına onların vekilleri olan avukatlar susmayacak.

Bugünden itibaren pazartesi ve cuma günleri burada, Bursa Barosu Yönetim Kurulu, hukuk dernekleri, akademik meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve diğer illerin barolarıyla birlikte Bursalıların haklı talebini hatırlatmaya, haklarını savunmaya devam edeceğiz. İsteklerimize yanıt verilmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağız.

Ta ki, yeni adliye binası için belirlenen yanlış yerden vazgeçilinceye kadar…

Zeki KAHRAMAN
Bursa Barosu Başkanı


 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23