Tiyatro Advocáto - Hakkımızda (Son güncelleme 07.03.2013)

 

Bursa Barosu Tiyatro Topluluğu Tiyatro Advocato 2004 Yılında kuruldu.

Toplumun Kanaat Önderi olma misyonuna sahip Bursa Barosu toplumsal, siyasal, hukuksal sorunlara karşı verdiği mücadelede, sanatın gücünü, naif söylemini ve etkinliğini kullanarak bir adım daha atmış oldu.


Yasaların, İdarelerin, büroksasinin, düzenin tek kaygısı olmadılır: ÖNCE İNSAN!
Tiyatro ADVOCATO hakkında…


Oyunlarında erk, güç, iktidar olgusu, devlet birey çatışması ve ilişkileri, devlet olgusu, bireysel ve toplumsal çatışmalar gibi konuları işleyen topluluk 2004 ten beri aralıksız perde açıyor.2004 yılında başlayan çalışmalara 45 avukat ilgi göstermiş, bir tiyatro okulu gibi ciddiyetle yapılan dersler ile katılımcıların bilgi ve yetenekleri geliştirilmiştir. Teori ve sahne dersleri halen de devam etmektedir. Çalışmalarına Bursa Devlet Tiyatrosunun uluslararası alanlarda ödüllü yönetmeni, oyuncusu ve oyun yazarı Sn. Özer TUNCA idaresinde başlayan ekip, 2005 yılında Aurel Baranga’nın “Kamuoyu “ adlı eserini Bursa DT sahnesinde 17 kişilik ekibiyle oynamıştır.


2006 yılında Doğaçlama, Diksiyon ve Oyun incelemesi dersleri ile çalışmalarına devam eden ekip, Aziz Nesin ‘in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı müzikli ve danslı oyununu, tamamen özgün bir sahnelemeyle, özgün danslarla ve canlı müzikle oynamıştır. Bu oyunun başarısı Topluluğun , Bursa Valiliği İl İnsan Hakları Haftasına ve Gönen Kaymakamlığının Gençlik Festivaline davet edilmesi sonucunu getirmiş; bu oyun Barış Manço Kültür Merkezi, Tayyare Kültür Merkezi ve Gönen’de sergilenerek topluluğun tüm kentte ve kent dışında da tanınmasını sağlamıştır. İzzet BOĞA’nın yönettiği oyunun Işık tasarımı Rahmi ÖZAN’a, Dekor uygulaması Ömer Arıkan’a, Kostüm ve Aksesuverları Nezaket Sevinç’e, Dans düzeni Şenol Özkahraman’a, Koropetitörlüğü Kenan ve Sinan Tüfekçi’ye ait.


2007 yılında ise bir taraftan yine derslerine devam eden ekip, bu kez Bulgar Yazar Hristo Boytchev ‘in “Albay Kuş” (The Collenel Bird) adlı oyununu Özer Tunca rejisi ile Uğur Mumcu Kültür Merkezinde , biri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği için olmak üzere sahnelemiş, yine Gönen Gençlik Festivaline de davet edilmiştir.


2008 yılında ise 10 kişilik ekiple, İzzet Boğa tarafından oyunlaştırılan “Kuvayi Milliye Destanını” nı sergilemiştir. Bu oyun yine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Nazım Hikmeti Anma gecesi, Çağdaş Eğitim Kooperatifi, Gönen Gençlik Festivali ve Nilüfer Tiyatro Festivali için oynanmıştır.


2009 yılında Alman Yazar Klaus Mann’ın Mephisto adlı oyunu İzzet Boğa tarafından sahnelendi. Işık tasarımını Rahmi Özan’ın yaptığı oyunun müzikleri Ertuğ Bayraktar’a ait. 18 kişilik ekiple sergilenen oyun Tayyare Kültür Merkezi ve Uğur Mumcu Sahnesinde sergilendi.


2010 yılında bu yıl Kafka Edebiyat Ödülüne layık görülen ünlü Çek Yazar Vaclav Havel ‘in “Largo Desolato – Buruk Ezgi” adlı oyunu A.V.P. sahnesinde 15-16-17-18 Haziran 2010 tarihlerinde sahnelendi. İzzet Boğa tarafından sahneye taşınan oyunun Işık Tasarımı Rahmi Özan’a, Müzikleri Ertuğ Bayraktar’a, Dekor uygulaması Ömer Arıkan’a ait.

2011 yılında Türk Tiyatrosunu bir klasiğini, Haldun Taner'in ölümsüz eseri Keşanlı Ali Destanı'nı sahneye taşıdı. A.V.P. Devlet Tiyatrosu Sahnesinde prömiyer yapan oyunu İzzet Boğa yönetti, Yalçın Tura'nın müzikleri Nedim Yıldız'ın müzik direktörlüğünde canlı olarak seslendirildi. Işık düzeni Rahmi Özan imzasını taşıdı. Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Yıldırım Bayezid İnner Wheel Klübü, Lösemili Çocuklara Yardım Derneği, Bedensel Engelliler Yardım Derneği gibi kurum ve kuruluşlar için, Uğur Mumcu Sahnesi, Barış Manço Sahnesi, Tayyare Kültür Merkezinde sahnelendi. 3. Nilüfer Tiyatro Festivalinde ve İstanbul Barosu organizasyonu ile KocaMustafaPaşa Çevre Tiyatrosunda Sahnelendi. XI. Direklerarası Seyircileri Lions Tiyatro Ödülleri Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

2012 yılında İsviçreli yazar Friedrich Dürrematt'ın V. FRANK adlı oyununu Nedim Yıldız'ın müzikleri ve İzzet Boğa'nın yönetmenliğinde sahneledi. Kostümlerini İnci Kutgün ve Aslıhan Pekün'ün hazırladığı oyunda makyajı Özlem Durmaz, Işık tasarımını Rahmi Özan, ses-efekt ve görüntüleri Ertuğ Bayraktar hazırladı. Devlet Tiyatrosu A.V.P. sahnesinde prömiyeri yapılan oyun Nazım Hikmet Sahnesinde oynandı.

2013 yılında repertuarında bir yerli drama yer vermek isteyen ekip, Turgut ÖZAKMAN'ın "OCAK" adlı oyununun provalarına başladı. İzzet BOĞA'nın yönettiği oyunun dramaturjisini Kazım Güçlü yaptı. Müzikleri Nedim Yıldız'a , ışık düzeni Rahmi Özan'a, ses ve efekteri Ertuğ Bayraktar'a ait.

 


 

 
 

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI - İLETİŞİM BİLGİLERİ - 444 50 99
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi Adalet Sarayı G-Blok Kat:1 Osmangazi / BURSA
Telefon (0224) 272 11 94 – 251 66 06
Faks (0224) 251 62 49
E-Posta baro@bursabarosu.org.tr
CMK Servisi - Telefon (0 224) 272 50 44 – 272 50 67
Adli Yardım Servisi - Telefon (0 224) 223 28 23